Międzynarodowy Projekt Czytelniczy "Magiczna Moc Bajek"

W ramach poszerzenia rozwoju czytelnictwa wśród swoich podopiecznych Nasze przedszkole bierze udział w Międzynarodowym Projekcie Czytelniczym "Magiczna Moc Bajek" czyli Bajkowa podróż do krainy wartości i dziecięcej wyobraźni.

Projekt jest elastyczny, otwarty, realizowany przez nauczycieli, którzy są kreatywni, twórczy, potrafią dostosowywać treści do indywidualnych potrzeb i możliwości dziecka, nie boją się wprowadzać do zajęć własne pomysły. Wspólne czytanie bajek z dorosłymi wywiera duży wpływ na rozwój młodego człowieka.

Bajki pomagają dziecku poznawać i nazywać własne emocje oraz podpowiadać sposoby radzenia sobie z nimi. Poprzez utożsamienie się z bohaterem, dzieci są
w stanie przepracować różne, trudne dla siebie sytuacje, poradzić sobie z przykrymi emocjami. Nabywają nowych umiejętności społecznych i emocjonalnych, łatwiej im identyfikować swoje przeżycia. Czytanie uczy odróżniania dobra od zła, dostarcza pozytywnych wzorców, wpływa na rozwój uczuć i zachęca do refleksji nad konsekwencjami własnych słów i czynów.

Odpowiednio dobrana literatura dziecięca wzbogaca wiedzę, rozwija intelekt, jest źródłem rozrywki i zabawy. Bajki i baśnie od zawsze były sposobem na przekazywanie dzieciom wiedzy i zasad moralnych. Będziemy także w realizacji projektu wykorzystywać Dobranocki z dawnych lat m.in.; Gucio i cezar, Koziołek Matołek, Smerfy, Troskliwe Misie, Pszczółka Maj, Muminki, Kaczor Donald

Głównym celem Projektu jest promowanie wśród dzieci czytania bajek i baśni jako sposobu na ich rozwój, kształcenie, zdobywanie wiedzy i wychowanie szczęśliwego człowieka oraz kształtowanie postaw społecznych u dzieci w wieku szkolnym wobec osób z niepełnosprawnością i osób starszych.

Zrealizujemy osiem modułów, którym przewodzić będą następujące tematy:

PAŹDZIERNIK 2022 „Kultura i szacunek tworzą mój dobry wizerunek"”
LISTOPAD 2022 „Kraina przyjaźni”
GRUDZIEŃ 2022 „Można różnić się pozytywnie”
STYCZEŃ 2023 „Jesteśmy Razem, pomagamy sobie Wzajemnie" - Różne rodzaje niepełnosprawności
LUTY 2023 „Tradycyjnie czyli jak?”
MARZEC 2023 „Czy życzliwość bywa trudna?”
KWIECIEŃ 2023 „Piękni i ochrona przyrody"”
MAJ 2023 „Rodzina i patriotyzm”

"KĄCIK PROJEKTOWY"- zaaranżowaliśmy w Naszej placówce kącik czytelnika, w którym znajdują się informację dotyczące pozytywnego wpływu książki na życie człowieka.

ZAJĘCIA :„Klucze dobrego zachowania- kiedy, jak i dlaczego mówię proszę, przepraszam, dziękuję” –zajęcia warsztatowe z dziećmi

ZAJĘCIA : „Prawdziwy Przyjaciel to Skarb!” - rozmowa na temat wybranego utworu literackiego "Basia- wielka księga PRZYJAŹNI": poznanie bohaterów, ich zachowanie, stosunek emocjonalny dziecka do postaci utworu, wyodrębnienie zdarzeń oraz określenie miejsca; nastrój w utworze: radość, smutek, elementy humorystyczne, morał, wnioski, wyjaśnienie znaczenia słowa PRZYJACIEL, stworzenie grupowego
„Dekalogu Przyjaźni”

ZAJĘCIA :„Chcemy być szanowani i akceptowani” - wspólne określenie czym jest "szacunek”, dlaczego powinniśmy szanować innych ludzi, rówieśników, osoby starsze, niepełnosprawne, znajomych, nieznajomych, a także zwierzęta, cudzą własność oraz samego siebie. Rozmowa kierowana z dziećmi na podstawie wybranej literatury. Stworzenie z dziećmi Kodeksu Dobrego Zachowania

ZAJĘCIA :„Szanujmy obcość, inność, bo jest ciekawa” - zapoznanie dzieci z opowiadaniem o „Kruku, co krakał pokrakanie” – Pan Poeta. Wyjaśnienie, najmłodszym, dlaczego kruka nikt nie rozumiał, dlaczego czuł się obco? Jak mieszkańcy zareagowali na „przybysza”? Rozmowa z dziećmi, dlaczego lubimy podróżować? Wyjaśnienie pojęcia, że należy szanować osoby „inne”, w pewien sposób od nas różne, bo właśnie przez to mogą być dla nas ciekawe.

Magiczna moc bajek” - nauka projektowej piosenki (sł. Anna Bomba, muz. Ludmiła Fabiszewska)