PRZYJAŹŃ
2025-03-23
Przed nami kolejna część programu Przyjaciele Zippiego- "PRZYJAŹŃ". Dzieci wysłuchały dalszą historię przygód Lili, Tiga i Sandy. Na tym spotkaniu rozmawialiśmy o przyjaźni- jak nawiązywać i utrzymywać...
Wtorek, 2025-03-25
Imieniny: Bolka, Cezaryny
W tym semestrze ( od stycznia do czerwca) w grupie starszaków będziemy realizować program „Przyjaciele Zippiego”.
Program ten ma na celu promocję zdrowia psychicznego i dobrego samopoczucia małych dzieci, poprzez rozwój ich umiejętności komunikacyjnych i społecznych, ułatwiających dobre funkcjonowanie w grupie, nawiązywanie przyjaźni, radzenie sobie z problemami i trudnościami.
Program został stworzony specjalnie dla dzieci 5-8 letnich o różnym poziomie umiejętności. Uczy dzieci jak radzić sobie z codziennymi problemami, jak nazywać uczucia, jak o nich rozmawiać oraz jak najlepiej dobierać sposoby radzenia sobie. Program zachęca również do współpracy i pomagania innym dzieciom.
Kim jest tytułowy Zippi? To postać (a konkretnie sympatyczny patyczak), wokół której zbudowane są wszystkie scenariusze kolejnych spotkań z przedszkolakami. Z Zippim spotykamy się raz w tygodniu. Zippi przeżywa sytuacje, z którymi każde dziecko prędzej czy później spotka się w swoim dziecięcym, a potem dorosłym życiu. Wspólnie z Zippim dzieci uczą się rozpoznawać, co człowiek czuje w konkretnej chwili, czym można go zranić i co zrobić, by tego uniknąć. Każda sytuacja problemowa pokazuje dzieciom, że nie ma sytuacji bez wyjścia, a z każdej jest właściwie kilka wyjść.
Bohaterowie przeżywają różne emocje dobrze znane małym dzieciom. Każde opowiadanie jest barwnie zilustrowane i uzupełnione zadaniami takimi jak rysowanie, odgrywanie ról i zabawy.
Na koniec zajęć dzieci przy pomocy uśmiechniętych lub smutnych buziek oceniają, jak podobała im się spotkanie.
Program uczy dzieci:
Program składa się z sześciu części:
Dzieci omawiają uczucia smutku, szczęścia, złości, zazdrości i zdenerwowania. Ćwiczą mówienie tego, jak czują się w różnych sytuacjach i poznają sposoby poprawiania własnego samopoczucia.
W ramach tej części dzieci uczą się skutecznej komunikacji. Program uczy dzieci jak słuchać innych, jak prosić o pomoc i mówić to, co chce się powiedzieć, nawet w niesprzyjających okolicznościach. Często nawet „ciche” dzieci otwierają się w czasie spotkań i uczą się wyrażać siebie swobodniej.
Dzieci uczą się o przyjaźni – jak nawiązywać i utrzymywać przyjaźnie, jak radzić sobie z samotnością i odrzuceniem. Ćwiczą jak mówić przepraszam i jak godzić się z przyjacielem po sprzeczce.
Ta część dotyczy tego, jak rozwiązywać konflikty, a według nauczycieli szybko sprawia, że dzieci łatwiej akceptują swoje odmienności. Ta część w szczególności, dotyczy problemu dokuczania i przemocy wobec innych oraz tego, co dzieci mogą zrobić, jeśli ktoś prześladuje je lub kogoś innego. Program niesie bardzo wyraźne przesłanie niezgody na agresję i przemoc w szkole.
Ta część stanowi okazję do refleksji nad radzeniem sobie ze zmianami, zarówno wielkimi jak i małymi. Największą zmianą ze wszystkich możliwych, jest czyjaś śmierć. Mimo, że dorośli najchętniej unikają tego tematu, to jednak jest on potrzebny i ważny dla dzieci. Chętnie wykorzystują okazję do otwartego rozmawiania na temat, który stał się tabu dla wielu dorosłych. Jedno spotkanie poświęcone jest odwiedzeniu miejsca pamięci lub cmentarza i może wyda się to zaskakujące, ale jest ono często określane jako najowocniejsze w całym programie.
Ostatnia część stanowi podsumowanie wszystkiego, czego dzieci nauczyły się: znajdowania różnych sposobów radzenia sobie, pomagania innym oraz adaptowania się do nowych sytuacji. Końcowe spotkanie jest swego rodzaju świętowaniem, połączonym z wręczaniem koron i dyplomów.
Każda część zawiera odrębne opowiadanie. Opowiadania prezentują bohaterów w okolicznościach dobrze znanych małym dzieciom takich jak: przyjaźnienie się, zdobywanie i tracenie przyjaciół, radzenie sobie z przemocą, ze zmianą i stratą. Każde opowiadanie jest zilustrowane przy pomocy zestawu barwnych obrazków i uzupełnione zadaniami takimi jak rysowanie, odgrywanie ról i zabawy.
2025-03-23
Przed nami kolejna część programu Przyjaciele Zippiego- "PRZYJAŹŃ". Dzieci wysłuchały dalszą historię przygód Lili, Tiga i Sandy. Na tym spotkaniu rozmawialiśmy o przyjaźni- jak nawiązywać i utrzymywać...
2025-03-05
Dzieci zrealizowały pierwszą część programu Zippiego- UCZUCIA oraz rozpoczęły kolejną drugą cześć-KOMUNIKACJA. W ramach pierwszej części dzieci omawiały uczucia smutku, szczęścia, złości, zazdrości i zdenerwowania. Ćwiczyły mówienie tego, jak czują się w różnych sytuacjach i poznały sposoby poprawiania własnego samopoczucia. Podczas spotkań z drugiej części...