Wycieczka do Cieszyna

W dniu 10 marca 2018 r. odbyła się kolejna wycieczka członków szkolnego koła turystyczno – historycznego. Tym razem wybraliśmy się do Cieszyna.

Wycieczka została zaplanowana w ramach działań, związanych z obchodami 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, realizowanych w naszej szkole.

Głównym celem wycieczki było zobaczenie wystawy przygotowanej przez Książnicę Cieszyńską – „Polski duch wolności. Sto książek na stulecie odzyskania niepodległości”. Na wystawie mieliśmy okazję zobaczyć książki ważne dla historii naszego państwa, m.in Konstytucję 3 Maja, dzieła autorstwa Hugona Kołłątaja - patrona naszej szkoły oraz wiele innych.

Dzięki uprzejmości pracowników Książnicy zobaczyliśmy również Bibliotekę  księdza Leopolda Jana Szersznika (1747 - 1814), która jest najstarszym i najcenniejszym księgozbiorem wchodzącym w skład Książnicy Cieszyńskiej a także mieliśmy okazję zobaczyć egzemplarz gazety Gwiazdka Cieszyńska z 1908 r., w której po raz pierwszy wydrukowany został tekst „Roty”, pieśni napisanej przez M. Konopnicką.

Wzbogaceni wiedzą udaliśmy się na spacer uliczkami Cieszyna – przez ul. Głęboką na Wzgórze Zamkowe a następnie do Cieszyńskiej Wenecji, Studni Trzech Braci oraz na Rynek – gdzie odkryliśmy wiele ciekawych miejsc.

Podczas wycieczki uczniowie brali udział w grze miejskiej – „Co w mieście piszczy” przygotowanej przez p. D. Skowron. Celem gry było odpowiadanie na pytania dotyczące ciekawostek związanych z odwiedzanymi miejscami oraz historią miasta.

Na zakończenie zadbaliśmy również o coś dla ciała J i zjedliśmy pyszną pizzę.

Wycieczka wszystkim bardzo się podobała. Podczas posiłku planowano już nową trasę, tym razem będzie to wyjazd w góry. Wstępny termin też już został ustalony.