Wyprawa do Oświęcimia

Gdy słyszymy nazwę Oświęcim to od razu kojarzy nam się to z KL Auschwitz, niemieckim obozem koncentracyjnym utworzonym w tym mieście w 1940 roku. A Oświęcim to też piękne miasto liczące ponad 800 lat, należące do najstarszych grodów piastowskich w Polsce. Było miastem królewskim, a przez pewien okres w dziejach stanowiło stolicę Księstwa Oświęcimskiego (wczesnej wchodził w skład Księstwa Cieszyńskiego). I właśnie po to, aby odkryć inne oblicze tego miasta udaliśmy się na wyprawę do Oświęcimia.

Nasza wycieczka odbyła się 24 listopada. Po przyjeździe do miasta najpierw udaliśmy się do muzeum w Ratuszu, gdzie zobaczyliśmy ciekawą wystawę multimedialną prezentującą historię miasta od najstarszych czasów. Wszyscy z ogromnym zainteresowaniem słuchali pani przewodnik oraz oglądali prezentowane eksponaty i korzystali z urządzeń multimedialnych ułatwiających poznanie przeszłości i porównanie, jak miasto wyglądało kiedyś a jak dziś. Pod koniec pobytu w muzeum wszyscy chętni mogli zasiąść za kierownicą samochodu Praga Baby, model z 1936 roku - auta, które było kiedyś produkowane w Oświęcimiu i odbyć wirtualną podróż po mieście. Ostatnia sala muzeum była poświęcona współczesnej historii Oświęcimia i wielkim osiągnięciom klubu hokejowego Unia Oświęcim, który jest kilkukrotnym mistrzem Polski w hokeju na lodzie.

Na koniec jeszcze zakup pamiątek, wpis do księgo pamiątkowej i mogliśmy iść dalej. Niestety, pogoda popsuła nam trochę plany, padający deszczyk uniemożliwił dłuższy spacer po mieście ale i tak zobaczyliśmy piękny, stary rynek z zabytkową studnią, śladami po niemieckim schronie przeciwlotniczym i podziemnymi korytarzami, które w przyszłych latach zostaną oddane do zwiedzania, Synagogę i zamek. Udało nam się również zobaczyć z zewnątrz KL Auschwitz - miejsce, które uczniowie będą zwiedzać w klasie VIII.

Spróbowaliśmy także wyśmienitych lodów o smaku „figa z makiem” w lodziarni o tej samej nazwie.

Pełni wrażeń wróciliśmy do domów.

Bardzo dziękuję starszym uczniom za to, że pomagali młodszym, dorosłym opiekunom za czuwanie nad całością. A wszystkim uczestnikom wycieczki za miła atmosferę i ciekawość świata. Do zobaczenia na następnej wycieczce :)

Opiekun Klubu

Magdalena Biżek - Laszczak