WYCIECZKA DO SKOCZOWA

W dniu 2 lutego 2019 r. członkowie i sympatycy szkolnego Klubu Turystyczno - Historycznego wybrali sie na kolejna wycieczkę. Tym razem celem wyprawy było uczczenie 100. rocznicy bitwy, jaka miała miejsce pod Skoczowem w styczniu 1919 r. w czasie wojny czesko - polskiej.

W ramach obchodów rocznicy, miasto Skoczów zaplanowało szereg imprez, a jedną z nich była inscenizacja bitwy, w której brały udział grupy rekonstrukcyjne z Polski i Czech.

I tak, w sobotę 2 lutego o godzinie 12.30 wyruszyliśmy do Skoczowa. W pierwszej kolejności udaliśmy się na cmentarz, gdzie zapaliliśmy znicz na pomniku poległych w bitwie żołnierzy i uczniowie poznali w skrócie historię wojny czesko - polskiej oraz znaczenie bitwy pod Skoczowem. Następnie udaliśmy się na teren parafii ewangelicko - augsburskiej w Skoczowie, która w tym dniu zamieniła sie w pole bitwy. Uczniowie z ciekawością przyglądali się przygotowaniom do bitwy, oglądali umundurowanie żołnierzy i słuchali informacji przybliżających wydarzenia sprzed 100 lat, zainteresowani mogli kupić sobie pamiątki przygotowane przez organizatorów z okazji rocznicy bitwy.

Dzięki temu, że przyjechaliśmy wcześniej mogliśmy zająć dogodne miejsca i z niecierpliwością oczekiwaliśmy rozpoczęcia inscenizacji. Inscenizacja rozpoczęło się o godzinie 14.00, wszyscy z zainteresowaniem śledzili przebieg bitwy, której towarzyszyły wystrzały z karabinów oraz wybuchy. Mimo, że nie braliśmy bezpośredniego udziału z bitwie, to po jej zakończeniu wielu uczniów nosiło ślady prochu na twarzy, co wzbudzało powszechną radość. Na zakończenie wizyty na Kaplicówce, przeszliśmy jeszcze pod budynek probostwa, aby zobaczyć pamiątkową tablicę. Tam też zrobiliśmy sobie zdjęcie z żołnierzami z Czech.

Następnym celem naszej wycieczki było zobaczenie muralu, jaki powstał na jednej z kamienic w centrum miasta, a następnie przejście na rynek miasta, gdzie miała się odbyć wystawa sprzętu wojskowego. Tu zrobiliśmy sobie zdjęcia tym razem z żołnierzami polskimi.

Aby wycieczka była w pełni udana, na koniec dnia pełnego wrażeń, cała grupa udała się na pyszne co nieco.

Myślę, że kolejną wyprawę Klubu można uznać za udaną, o czym mogą świadczyć opinie jej uczestników i co mnie najbardziej cieszy, pytania gdzie jedziemy następnym razem i kiedy to będzie.

Bardzo dziękuję wszystkim „wycieczkowiczom” za zdyscyplinowanie, dużą kulturę osobistą i świetne zachowanie i za mobilizowanie do organizowania następnej wyprawy. A paniom-opiekunkom za pomoc i wsparcie.

Opiekun klubu Magdalena Biżek - Laszczak