„Kiedy się śmieje dziecko, śmieje się cały świat” Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka

W dniu 21.11.2023roku Samorząd Uczniowski zorganizował apel z okazji Dnia Praw Dziecka, podczas którego omówiliśmy prawa każdego dziecka. Zaprezentowaliśmy krótkie scenki ukazującenajważniejsze prawa oraz zwróciliśmy uwagę, by głośno powiedzieć „NIE”, gdy ktoś chce nam wyrządzić krzywdę. Na korytarzach szkolnych i w salach lekcyjnych. wykonano gazetki edukacyjne .

To szczególny dzień, w którym wszyscy zwracają uwagę na prawa najmłodszych ludzi. W 1989 roku ONZ przyjęło Konwencję o prawach dziecka, natomiast Polska ratyfikowała tę Konwencję 7 czerwca 1991 roku.

Dzieciństwo jest bardzo ważnym etapem dla rozwoju człowieka i każde dziecko powinno mieć zagwarantowane jak najlepsze warunki rozwoju. Każdemu dziecku, niezależnie od koloru skóry, wyznania czy pochodzenia, przysługują takie same prawa - prawa dziecka. Uczniowie wiedzą, że korzystając z własnych praw, nie mogą ograniczać praw innych – koleżanek, kolegów i dorosłych. Każdy człowiek – czy to dziecko, czy dorosły – ma prawo do godnego życia – w pokoju, miłości i poczuciu bezpieczeństwa.

W naszej szkole w tym dniu obchodziliśmy również  Dzień Życzliwości, podczas którego uczniowie ubrali się na żółto.  Artur Michalik – uczeń klasy VI wręczył każdemu niespodziankę, która miała w sobie miłe przesłanie np. „ Jesteś dla mnie ważny”, „Lubię Cię”, „Miłego dnia”.  Motto akcji jest proste: Bądźmy życzliwi codziennie, a nie tylko od święta. Taki dzień przypomina wszystkim, że warto zatrzymać się na chwilę, uczynić drobny gest życzliwości w stronę drugiego człowieka poprzez ciepły uśmiech, miłe słowo czy uprzejmość.
To był bardzo miły dzień w naszej szkole.

Justyna Wykręt

Joanna Sikora